تعرفه در عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی
راهنمایی برای متقاضیان خدمات عکاسی

اگر تا به حال دنبال خدمات عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی بوده‌اید متوجه شده‌اید تعرفه ثابتی برای این کار وجود ندارد و برای خدماتی با اسم یکسان مانند عکاسی در پشت زمینه سفید که ساده ترین نوع عکس در حیطه عکاسی تبلیغاتی است، ممکن است اختلاف قیمت زیادی وجود داشته باشد، آنقدر که به نظر می‌رسد هر عکاسی هر قیمتی که دوست دارد می‌دهد…

اما واقعا اینطور است?

غیر از تعداد کمی از افراد که در تمام حرفه ها هستند و اطلاعات کافی در باره کار خود ندارند، اصلا اینطور نیست. در روند کار ما قیمت هر پروژه به طور خلاصه به زمان انجام آن بستگی دارد، اما این توضیح یک سوال خیلی خوب ایجاد می‌کند که چرا عکاسها تعرفه قیمت خود را در اختیار مشتریان قرار نمی‌دهد؟

اگر تمام عکس هایی که یک  عکاس می‌گیرد شبیه به هم باشند، می‌توان بدون دانستن خواسته شما لیست قیمت نسبتا دقیقی برای هر عکس  ارائه داد، اما روند کار ما طوری است که تمام پروژه ها را با در نظر گرفتن بودجه تبلیغات، نوع تبلیغات، مخاطب تبلیغات و پیام مورد شما انجام می‌دهیم.

تا اینجا توضیح دادیم که چرا نمی‌توان بدون دانستن خواسته های شما برای عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی قیمت پروژه عکاسی را تعیین کرد. حالا به توضیح این  می‌پردازیم که چه المانهایی بیشترین تاثیر را در قیمت هر پروژه عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی دارد.

تعداد و نوع عکس مورد نظر

کاملا واضح است که تعداد و نوع عکس تاثیر مستقیم بر روی قیمت پایانی پروژه دارد، اما نه به آن صورت که معمولا همه فکر می‌کنند. بهتر است بگوییم تعداد عکس بعلاوه زمان نور پردازی برای هر عکس از عوامل تاثیر گذار هستند، برای درک بهتر از زمانی که صرف عکاسی میشود به دو مثال پایین دقت کنید.

زمان صرف شده در این نوع از عکس تبلیغاتی که معمولا برای بروشور، کاتالوگ، فروشگاه های اینترنتی و…. استفاده میشود، برای نور پردازی اولیه و آماده سازی حدود نیم تا یک ساعت است و بعد از آن  بین پنچ تا سی دقیقه برای هر عکس و تغییرات جزئی در نورپردازی صرف میشود.

زمان صرف شده در این نوع از عکس تبلیغاتی که معمولا روی جلد مجلات، بیلبورد، معرفی برند و…. استفاده میشود حدود سی دقیقه تا سه ساعت برای هر عکس است.

در نمومه اول زمانبرترین قسمت کار نور پردازی اولیه است وچون معمولا نور پردازی محصولات مختلف در این نوع شبیه به هم است، برای عکس های بعدی زمان خیلی کمی صرف تغییرات جزئی در نورپردازی می‌شود و تعداد بالای عکس تاثیر زیادی بر روی پایین آمدن قیمت نهایی دارد.

 در نمونه دوم تمام عکس ها با در نظر گرفتن حالت مورد نظر شما گرفته می‌شوند و هر یک نورپردازی خاص خود را دارند، به همین علت تعداد تاثیر زیادی روی قیمت نهایی ندارد.

زمان مصرف شده برای ادیت هر عکس تبلیغاتی یا عکس صنعتی

یکی از بخشهای عکاسی تبلیغاتی و صنعتی که بسته به نوع عکس میتواند زمانبرترین بخش کار باشد، ادیت عکس است. زمان لازم برای ادیت عکس به المانهای زیادی بستگی دارد که مهم ترین آنها عبارت است از : ابعاد عکس برای چاپ یا استفاده دیجیتال، جزئیات عکس و مونتاژ عکس. برای درک بهتر از زمانی که صرف ادیت عکس میشود به دو مثال پایین دقت کنید.

عکس صنعتی تبلیغاتی از محیط حال و پذیرایی نور گردانی مونتاژ زعفرانیه

عکس اول که از فضای داخلی یک منزل مسکونی گرفته شده از بیست و سه عکس تشکیل شده است که بعد از عکاسی در ادیت بر روی هم مونتاژ شده اند و به خاطر جزئیات زیاد صحنه و مونتاژ، حدود یک ساعت و سی دقیقه صرف ادیت عکس شده است.

عکس دوم جزئیات بسیار کمتری نسبت به عکس اول دارد وحدود ده دقیقه صرف ادیت عکس شده است.

محل عکاسی

در بعضی از پروژه ها ممکن است نتوانیم در استودیوی عکاسی خود پروژه را انجام دهیم و مجبور به راه اندازی استودیوی سیار در محل عکاسی باشیم که در بیشتر موارد ممکن است به خاطر ایده آل نبودن مکان استودیوی سیار و در دسترس نبودن تمام وسایل مورد نیاز نسبت به استودیوی ما، روند کار کندتر پیش برود.

جمع بندی

در کل، مقدار زمان صرف شده برای انجام هر پروژه مهم ترین معیار تعیین کننده قیمت می‌باشد. به خاطر آشنایی کم اکثر متقاضیان  با عکاسی حرفه ای در زمینه تبلیغاتی و صنعتی، بسیاری از زوایای این کار از جمله تعیین تعرفه برای هر پروژه ناشناخته است و چون خدمات عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی ماهیت فیزیکی ندارد و پیام مورد نظر شما عکس نهایی را می‌سازد، درک درست روند تعیین قیمت برای متقاضیان خدمات عکاسی بخش خیلی مهمی از روند کار ما است.

برای مشاوره و دریافت قیمت دقیق پروژه خود با ما تماس بگیرید.